Trudno już sobie wyobrazić surfowanie po Internecie bez wykorzystania kart – wszystkie nowoczesne przeglądarki obsługują otwieranie wielu stron w jednym oknie programu. Coś takiego przydałoby się też w Microsoft Office, gdy pracujemy z wieloma dokumentami. Niestety Microsoft takiej funkcjonalności (jeszcze?) nie zapewnił – ale jest sposób i na to.

Jeśli korzystacie z Microsoft Office 2003, 2007 lub 2010, możecie za darmo do użytku prywatnego pobrać wtyczkę Office Tabs. Office Tabs to prawdziwa wygoda, dla wszystkich którzy przyzwyczaili się do interfejsu przeglądarek. Kombinacją klawiszy Ctrl +N można otworzyć nowy dokument w karcie, a kliknięcie prawym przyciskiem myszy na pasku kart otwiera menu, przez które można zamknąć inne karty lub zmienić nazwę pliku.

Tak samo można jednocześnie zmieniać styl wizualny kart, zapisywać zawartość wszystkich dokumentów jednocześnie, przesuwać karty – a to wszystko bez spowolnienia pracy pakietu Office.

Wtyczka składa się z trzech komponentów: Office Tabs for Word, Office Tabs for Excel i Office Tabs for PowerPoint i działa we wszystkich wersjach pakietu Microsoftu: Enterprise, Ultimate, Professional Plus, Professional, Standard, Home and Business (Small Business) oraz Home and Student. Można ją znaleźć na stronie http://office-tabs.com/index.htm.