Czy jako OEM dołączony do serwera, czy w wersji pudełkowej – Small Business Server 2011 od zeszłego tygodnia jest dostępny przez wszystkie kanały sprzedaży. To przeznaczone dla małych firm oprogramowanie serweruje integruje znane platformy Microsoftu wokół zunifikowanej konsoli zarządzającej, ograniczając przy tym maksymalną liczbę użytkowników czy łączenie się z domenami sieciowymi.

W wersji SBS 2011 możemy znaleźć Exchange Server 2010 SP1, Share Point Server Foundation 2010, Windows Server 2008 R2 i Windows Server Update Services. Wszystko to jest wydane w dwóch wersjach: Essentials i Standard. Do tego dochodzi dodatek Premium Add-on.

Essentials będzie dostępne w terminie późniejszym, obsługuje do 25 użytkowników i nie potrzebuje żadnych licencji dostępowych (CAL). Pomyślane jest jako pierwszy serwer dla małej firmy, idealny do takich zadań jak uruchamianie aplikacji, czy organizowanie biznesowych informacji, oraz łączenie się z usługami działającymi w chmurze, takimi jak Microsoft Office 365. Kosztować ma około 500 dolarów.

Standard Edition to najnowsze 64-bitowe platformy Microsoftu do działania w warunkach on-premise. Wersja ta obsługuje maksymalnie do 75 użytkowników. W USA sprzedawana jest po 1096 USD, w wersji z 5 licencjami CAL. Dodatkowe pakiety po 5 licencji CAL kosztują 361 USD.

Wersja Premium Add-On zastępuje Windows Server 2008 Premium, przynosi dodatkową licencję na Windows 2008 R2 i dodatkową na SQL Server 2008 R2, przeznaczona jest przede wszystkim dla firm, które chcą uruchomić dodatkowe serwery działające w sieci z Windows SBS 2011. Pozwala to na wdrażanie serwerów na bazie ról (np. dodatkowe kontrolery domen) i wirtualnych serwerów działających pod kontrolą Hyper-V, dla szczególnie wymagających aplikacji biznesowych.

Czy warto?

Microsoft wśród zalet SBS 2011 wymienia automatyczne kopie zapasowe biznesowych danych i ich proste odzyskiwanie, niewielkie koszty i łatwość utrzymania, jakość na poziomie oprogramowania wykorzystywanego przez korporacje oraz dostęp do plików z dowolnego miejsca, dzięki integracji technologii mobilnych. Szczegóły można znaleźć na stronie produktowej http://www.microsoft.com/sbs/en/us/editions-overview.aspx.

Jeżeli jesteście zainteresowani nabyciem Windows Small Busines Server 2011 dla Waszej firmy, oferujemy Wam atrakcyjne warunki dzierżawy takiego oprogramowania i warte uwagi ceny licencji „pudełkowych”. Więcej informacji na stronie http://www.host-up.net/pl/Oferta/Dzierzawaisprzedazoprogramowania.aspx.