Te śmiałe słowa pochodzą od Jareda Spataro, dyrektora w SharePoint Product Management. Przedstawił on najnowsze fakty o stanie tej platformy biznesowej Microsoftu oraz plany na przyszłość.

Christmas #23 - One hundred sigma
Creative Commons License photo credit: kevindooley

Gdyby SharePoint był wydzielonym z Microsoftu biznesem, byłby większy niż całe Salesforce.com. Oprogramowanie to przyniosło firmie w zeszłym roku 1,2 mld dolarów, a od tego czasu odnotowano dwucyfrowy wzrost. W krajach rozwiniętych SharePoint ma 100 procent rynku, a na całym świecie średnio 70-80 procent.

Jak najlepiej wykorzystać SharePointa?

Dlatego nikt już nie pyta w biznesie „czym jest SharePoint”. Przedsiębiorcy pytają, „jak najlepiej wykorzystać SharePointa”? W tym celu Microsoft przeprowadził badania i stworzył trzyetapowy model, pokazujący, jak firmy wdrażają SharePointa i co z nim później robią.

Faza pierwsza to początkowe wdrożenie. Większość wdrożeń SharePointa 2010 w ostatnich latach dotyczyła witryn dla zespołów roboczych (team sites) i portali firmowych, trzecie miejsce zajęła wymiana plików. Organizacje skupiają się raczej na pojedynczych zastosowaniach, a dla wprowadzenia kolejnych funkcjonalności kluczowe jest zarządzanie. Microsoft informuje także, że w ciągu następnego roku 80 procent wszystkich organizacji przejdzie już na SharePointa 2010 z wersji poprzednich.

Faza druga to szeroka adopcja, czyli wykorzystanie SharePointa jako platformy, tak jak to zostało pomyślane. Tutaj chodzi o zarządzanie treścią, zarówno dokumentami jak i stronami WWW. Wykorzystywane zaczynają być mechanizmy metadanych i słowa kluczowe. Organizacje przechodzą od zarządzania SharePointem do zarządzania informacją.

Faza trzecia to rozwiązania biznesowe. Wiele firm chce od razu się tu znaleźć, często zanim przeszły przez fazę pierwszą – a to niemożliwe. Na tym etapie pojawiają się dodatkowe narzędzia integrujące się z SharePointem i rozszerzające jego funkcjonalność, aby spełnić konkretne potrzeby przedsiębiorstwa.

Przyszłość SharePointa

Doświadczenie Klienta – Customer Experience (CXM) to dziedzina, w której SharePoint ma w przyszłości stać się liderem, a Microsoft podejmuje kluczowe inwestycje, które na to pozwolą, szczególnie że to nowy rynek i żaden z producentów nie może powiedzieć, że na nim dominuje – wynika ze słów Jareda Spataro. Firma pozostanie jednak wierna traktowaniu SharePointa jako uniwersalnej platformy, i będzie wspierała rosnący ekosystem produktów dla niej.

SharePoint umacnia też swoją pozycję jako narzędzie zarządzania treściami WWW. Na stronie http://wssdemo.com/ można zobaczyć tysiące przykładów realnych stron rządów, instytucji finansowych czy uczelni, działających na SharePoincie. Spataro przyznał, że SharePoint ma tu swoje siły i słabości, ale konkurencyjne ceny i wsparcie kanałów sprzedażowych mają wzmocnić rozwój tworzenia stron WWW na SharePoincie.

A jeśli wciąż nie wiesz, co można zrobić z SharePointem w firmie, to zerknij do tego zbioru 10 pomysłów na zastosowanie tej platformy.