Nowa przeglądarka Internet Explorer 9 okazała się być znakomitym produktem zarówno dla graczy na rynku e-commerce jak i portali informacyjnych. Wdrożenie nowych możliwości oraz usług do istniejących mechanizmów to rozsądny, z punktu widzenia biznesowego, sposób na podniesienie jakości witryny internetowej, który docenili już pierwsi partnerzy firmy Microsoft. Program pilotażowy zakładający aplikację rozwiązań nowej wersji IE został przez nich podsumowany.

IE8
Creative Commons License photo credit: eyeliam

Przeglądarka Internet Explorer 9 już w wersji Beta poruszyła branżę IT, a deweloperzy z zainteresowaniem śledzili informacje o nowych rozwiązaniach. Jak się okazało IE9 to produkt wyprzedzający rynkowe oczekiwania, a co za tym idzie stał się przeglądarką pierwszego wyboru dla wielu dużych serwisów, porównywarek cenowych czy sklepów internetowych. Skorzystały z niej m.in. takie serwisy jak onet.pl, skapiec.pl, gratka.pl, ceneo.pl, webshake.tv, otomoto.pl, egospodarka.pl, zumi.pl, goldenline.pl i wiele innych. Zobaczmy, jakie korzyści daje nowa IE oraz jak podsumowują współpracę z Microsoft ich przedstawiciele.

Niewątpliwym atutem IE9 jest szybkość i dynamiczność jaką nadaje witrynom internetowym. Przeglądarka wykorzystuje bowiem moc komputera. Dużym plusem przeglądarki Microsoftu jest możliwość wykorzystania przez nią akceleracji sprzętowej, czyli szybszego renderowania grafiki, wideo czy animacji flash. – powiedział Piotr Jastrzębski, technowinki.onet.pl – Dzięki temu przeglądając serwis Technowinki lub Trochę Techniki można cieszyć się większą płynnością oglądania poradników wideo lub bardziej komfortowo grać w gry przeglądarkowe opierające się w dużej mierze o technologię Flash. Wspomniana akceleracja sprzętowa polega na odciążeniu procesora głównego (CPU) przy jednoczesnym przeniesieniu procesu przetwarzania grafiki do procesora graficznego (GPU). Wszystko to możliwe jest dzięki mechanizmowi skryptowemu Chakra, opracowanemu przez zespół Microsoft, który wykorzystuje wielordzeniowe procesory.

Kolejną wartością dodaną dla deweloperów jest lepsza obsługa standardów takich jak CSS3 oraz HTML5. CSS3 sprawia, że tworzenie np. cieni czy zaokrąglonych narożników przestaje być skomplikowane. Umożliwia to tworzenie bardziej czytelnego i lżejszego kodu. Jak przyznają deweloperzy, obecnie pisanie stron na IE9 prawie nie wymaga „sztuczek” na etapie kodowania witryny. Ponadto, nowa IE pozwala na optymalne wykorzystanie powierzchni strony internetowej. Tym samym zwiększa komfort użytkownika, dając jednocześnie firmom lepsze pole do prezentowania kreacji graficznych, np. reklam. Dominik Szarek z Webshake.tv dodaje – Z punktu widzenia użytkowników, bardzo ważna jest kompatybilność IE9 z najnowszymi standardami sieciowymi. Wsparcie dla HTML5 z pewnością cieszy wszystkich, którym nie po drodze jest z technologią Flash. W przypadku naszego serwisu, w którym dominującą rolę pełnią multimedia – a głównie video – możliwość wyboru technologii ich odtwarzania jest dużym udogodnieniem.

Także Ceneo.pl docenia nowe funkcjonalności IE9. Serwis ten od początku istnienia współpracuje z Microsoft i ceni sobie rozwiązania firmy. Jak podkreśla Paweł Kowalski z Ceneo.pl, wykorzystywanie rozwiązań proponowanych przez Microsoft to jeden z elementów, który wywindował na pozycję lidera tę porównywarkę cen. – Podążamy na bieżąco za każdą kolejną odsłoną produktów Microsoft, ponieważ w ten sposób wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom naszych użytkowników i partnerów biznesowych. – dodaje Paweł Kowalski, Ceneo.pl. Ważnym atutem dla zespołu Ceneo.pl jest także interfejs nowej odsłony przeglądarki oraz podejście site-centric, które dają więcej przestrzeni na zawartość witryny.

Z kolei Bartosz Do Tong, menedżer ds. IT w Skapiec.pl twierdzi, iż największym celem serwisu jest ułatwienie i usprawnienie dostępu użytkownikowi do pożądanych przez niego treści. Praca z poziomu IE9 pozwala na szybką selekcję, która zapamiętując preferencje użytkowników sprawia, iż serwis jest dla nich bardziej przyjazny i ciekawy. W kontekście wdrożenia nowej przeglądarki Bartosz Do Tong komentuje – Uczestnictwo serwisu Skapiec.pl w premierze IE9 odbyło się niewielkim kosztem. W sensie infrastrukturalnym – dostosowanie portalu nie wymagało żadnej dodatkowej warstwy obliczeniowej, nadprogramowych serwerów czy kolejnych pamięci masowych. Także w kategoriach personalnych – programistyczne poprawki jakie wdrażaliśmy nie były duże.

Zespół Gratka.pl również uważa, że serwis zgodny z IE9 wiele zyskuje. - Nowe możliwości jakie daje IE9 czyli szybkość obsługi, intuicyjny i uproszczony interfejs, ulepszone zarządzanie dodatkami przekonały nas do współpracy i dały możliwość postrzegania również naszych witryn jako nowoczesnych.

Nie da się ukryć, iż dostosowanie witryny do IE9 to w konsekwencji spory upgrade dla strony WWW. Możliwość korzystania choćby z Pinned Sites, polegającym na podpięciu konkretnej strony internetowej do paska zadań, pozwala na korzystanie z niej jak z zainstalowanej na komputerze aplikacji. W personalizacji strony głównej pomaga także co-branding z dostosowanej wersji IEAK (Internet Explorer Administration Kit). Użytkownicy mają także do dyspozycji niezwykle pomocne Windows Aero Snap czy listy szybkiego dostępu.

Rolę wspomnianych funkcji potwierdzają wyniki badań wewnętrznych przeprowadzonych przez firmę Microsoft. Zgodnie z nimi o ponad 50% wzrósł czas jaki użytkownicy spędzają na stronie. Z kolei dzięki funkcji „przypnij stronę do paska zadań” internauci średnio o 30% chętniej pozostają w serwisie. Także domyślne wyszukiwanie oraz ustawienia strony głównej podwyższają komfort surfowania, a co za tym idzie, zachęcają do częstszych odwiedzin danej witryny i wzrost lojalności internautów, a przecież właśnie oto w tym biznesie chodzi.