Office 365 to odpowiedź Microsoftu na coraz popularniejsze pakiety biurowe uruchamiane w oknie przeglądarki. Zgodnie ze strategią Software+Services, łączy w sobie możliwości desktopowego oprogramowania z możliwościami chmur obliczeniowych, otwierając przed firmami wszelkiej wielkości, od mikrofirm po korporacje, drogę ku produktywności, którą przynosi chmura.

home office
Creative Commons License photo credit: mudpig

Wiele fragmentów Office 365 jest już znanych i dostępnych dla klientów korzystających z technologii Microsoftu. W tej układance znaleźć można desktopowy pakiet Office, webowe Office Web Apps, a także hostowane wersje SharePointa, Exchange’a i Lynca. W przyszłości pojawić się tam ma pakiet Dynamics CRM Online.

Gdy tylko ruszą one w wersji produkcyjnej, to Office 365 zastąpić ma w ofercie Microsoftu pakiety takie jak Microsoft Business Productivity Online Suite (BPOS), Office Live Small Business oraz znany uczelniom Live@Edu.

Znane z nich funkcjonalności będą dostępne właśnie w ramach Office 365, który jest „wszystkim co wiemy o produktywności, umieszczonym w jednej usłudze w chmurze” – jak powiedział Kurt DelBene, prezes działu Office w Microsofcie.

Niestety na razie z Office365 nie będzie można skorzystać w Polsce. Obecnie rozpoczynają się testy wersji beta, dla użytkowników z Francji, Hiszpanii, Hong Kongu, Irlandii, Japonii, Kanady, Meksyku, Niemiec, Porto Rico, Singapuru, Wielkiej Brytanii, Włochi Stanów Zjednoczonych. Serwis rusza pod adresem www.office365.com.

Wiadomo, że gdy usługa ruszy na całym świecie w 2011 roku, dostępne będą przynajmniej dwie jej odmiany – dla małego biznesu, oraz dla dużych firm. W pierwszym przypadku ceny mają wynosić od 5 euro za użytkownika miesięcznie. W drugim od 2 do 23 euro miesięcznie na użytkownika, w zależności od uruchomionych dla niego usług.