Przyzwyczaiłeś się do interfejsu Office 2003 i nie radzisz sobie z Wstążką z 2007 i 2010? Pracownicy w firmie marudzą, że woleliby „po staremu”? Nie każdy lubi nowy interfejs, jaki Microsoft wprowadził do pakietu Office 2007, rezygnując ze standardowych menu. To nie tylko kwestia przyzwyczajeń: stary interfejs można było dowolnie modyfikować.

Birthday Ribbons
Creative Commons License photo credit: ClickFlashPhotos / Nicki Varkevisser

Jeśli nie podoba ci się Wstążka w Office, nie musisz z niej korzystać. W internecie znajdziesz programy, które nie zmieniając nic w instalacji Office, wprowadzają nowy „pasek wstążki”, nazwany Menu, który zawiera niemal wszystkie stare menu i przeciski paska narzędziowego, działające tak, jak kiedyś działały.

Pomogą one nie tylko tym, którzy nowego interfejsu nie mogą znieść, ale też tym, którzy na Wstążce szukali potrzebnych funkcji – i nie mogli ich znaleźć. Można bowiem przełączać się bez problemów pomiędzy dwoma rodzajami interfejsu.

Pierwsze narzędzie do zmiany interfejsu, które można przetestować, to UBitMenu (http://www.ubit.ch/software/ubitmenu-languages), freeware do użytku domowego, a do użytku biznesowego ceny licencji zaczynają się od 10 euro + 65 eurocentów na użytkownika. UBitMenu ma wszystkie paski narzędziowe starego Office, nawet pasek do rysowania, zawiera też wszystkie główne menu. Działa zarówno z Office 2007 jak i 2010. W wersji darmowej dodaje menu jednak tylko do Worda, Excela i PowerPointa, za dodatkową opłatą 10 euro pobrać można dodatek do Outlooka.

Drugie to ClassicMenu (http://www.addintools.com/office2010/menutoolbar/index.html) dostępne tylko dla Office 2010. Jest darmowe dla wersji Home i Student pakietu biurowego. Domyślnie zawiera klasyczne menu dla Worda, Excela i OneNote. W płatnej biznesowej wersji są menu dla PowerPointa i innych aplikacji Office.

Z którego skorzystać? Przetestujcie oba, UBitMenu wydaje się trochę lepsze (i obsługuje Office 2007), za to ClassicMenu ma tańszą licencję.