Wreszcie się doczekaliśmy! Office 365, czyli następca Business Productivity Online Suite Microsoftu, jest już dostępny w betatestach, w 38 krajach. Beta przynosi obsługę 16 języków, w tym polskiego i rusza w dwóch odmianach, jednej dla małych i średnich firm, drugiej dla dużego biznesu. Towarzyszy jej Office 365 Marketplace – sklep z aplikacjami i usługami dla nowego Office w chmurze, w którym już teraz jest sto aplikacji i ponad 600 ofert dostawców profesjonalnego hostingu.

home office in hdr
Creative Commons License photo credit: joey.parsons

Jeśli dobrze wam się pracuje z Microsoft Office, ale potrzebujecie platformy pracy grupowej online dla firmy, nie musicie już patrzeć za narzędziami o ograniczonej wobec Microsoft Office funkcjonalności. W październiku zeszłego roku Microsoft pokazał do zamkniętych testów beta pakiet Office 365, następcę Business Productivity Online Suite dla ery chmur obliczeniowych. Przez te pół roku testów partnerzy mieli czas na zintegrowanie swojej oferty z najnowszą platformą Microsoftu.

Office 365 to wszystko, czego można oczekiwać od pakietu biurowego w chmurze. W pełni integruje się z platformami pracy grupowej takimi jak SharePoint, czy komunikacji, jak Lync. Pozwala wielu użytkownikom jednocześnie pracować nad tym samym dokumentem, ustalać prawa dostępu, oglądać dokumenty w przeglądarce, przenosić dokumenty offline, śledzić historię wersji, tworzyć konferencje online czy zamieniać dowolne maile z Outlooka w spotkania. Z tym wszystkim możecie zapoznać się na stronie http://www.microsoft.com/pl-pl/office365/online-software.aspx.

Możliwości Office365 mogą być łatwo rozbudowane. Wystarczy odwiedzić Office 365 Marketplace. Tam znajdziecie zarówno specjalistów od wdrożeń, jak i dodatkowe aplikacje, takie jak np. SideKick 365, czyli CRM dla Office 365. Marketplace działa pod adresem http://office365.pinpoint.microsoft.com/en-US/Default.aspx.

Office 365 będzie dostępny w dwóch głównych odmianach. Pierwsza adresowana jest do MŚP. Microsoft przedstawia ją tak:

Druga jest dla dużego biznesu i przynosi dodatkowo m.in. obsługę Active Directory, zaawansowane kopie zapasowe i archiwizację oraz Microsoft Office Professional Plus, czyli desktopową wersję Office plus Office Web Apps. A to jej reklama:

Widać, że Microsoft nie rzuca słów na wiatr, mówiąc, że nastaje czas chmur.