Japoński Narodowy Instytut Informatyki wraz z Microsoftem rozpoczęły wspólnie prace nad nowymi technologiami chmur obliczeniowych (cloud computing), aby umożliwić organizacjom naukowym i firmom wolny dostęp do tych zaawansowanych rozwiązań.

Rainbow Guard
Creative Commons License photo credit: linh.ngân

To efekt projektu Info-Plosion, znanego także jako „Nowa infrastruktura IT dla ery eksplozji informacyjnej”, rozwijanego przez Japończyków. Chodzi o stworzenie technologii, które zapewnią wyższą efektywność i bezpieczeństwo odzyskiwania informacji.

Cel projektu pasuje do strategicznych planów Microsoftu, firma zdecydowała się więc użyczyć Japończykom chmurę obliczeniową Windows Azurę. Badacze z Redmond stworzą też zestaw narzędzi, aplikacji i danych, które udostępnią japońskim badaczom.

Dan Reed, wiceprezes Microsoftu, wierzy że chmury obliczeniowe mogą zmienić sposób, w jaki prowadzone są badania naukowe, przyspieszą postęp i odkrycia. Z kolei dr Masao Sakauchi, japoński szef projektu, stwierdził, że nowoczesna infrastruktura na bazie chmur pozwoli na silną, symbiotyczną współpracę między specjalistami z różnych dziedzin. Pochwalił Microsoft za stworzenie okazji, by zrealizować tę wizję.

Rozwiązania, które opracowane będą na początek na potrzeby edukacji, przyniosą z czasem istotne zastosowania biznesowe – nasz świat rządzony jest przez przepływ informacji, a proste i jednocześnie wydajne narzędzia, opracowane w ramach Info-Plosion pozwolą na łączenie i analizowanie danych, korzystając z taniej mocy obliczeniowej chmury Azure.

Za: Windows Azure Team Blog