Od początku 2011 Microsoft intensywnie rozwija swoje usługi w chmurze. Nie robi tego z jakiegoś widzimisie – w Host Up widzimy, jak wielkim zainteresowanie budzi w firmach możliwość przeniesienia infrastruktury IT do zewnętrznych dostawców. To, jak wygląda strategia Microsoftu „od tyłu”, jest jasne. Windows Azure, Hyper-V, Office 365 i hostowane wersje Exchange, SharePointa i Lynca. Ale jak będzie wyglądało to „od przodu”? Jak użytkownicy będą wykorzystywali moc chmury? Bez dobrego interfejsu nie ma bowiem mowy o wzroście produktywności.

Dark Coast
Creative Commons License photo credit: nosha

Z tego co widać po ostatnich sygnałach z Microsoftu, istnieć mają trzy drogi, po których użytkownicy dotrą do chmury. To wyróżnia strategię firmy Ballmera, gdy konkurenci stawiają przede wszystkim na przeglądarkę, dla Microsoftu to wciąż raczej Software+Services, w którym przeglądarka stanowi tylko część układanki. Ale po kolei.

Windows 8

Niedawno Steve Ballmer pokazał w Tokio nowy system operacyjny. Windows 8 internautom znany jest już dłużej, nieoficjalne wersje beta od dawna były już testowane i dyskutowane. Co takiego ważnego Windows 8 przynosi w kwestii chmur?

Na pewno – poszerzenie listy obsługiwanych urządzeń. Nie tylko znane od lat PC z procesorami Intela czy AMD, ale też tablety czy smartbooki z procesorami ARM. Odzwierciedla to rosnące zainteresowanie użytkowników mobilnością, lekkimi przenośnymi urządzeniami, podłączonymi do usług w chmurze.

Ważne jest wbudowanie usługi LiveID do Windows 8, dzięki której użytkownik będzie się mógł zalogować do swojego konta Live i zsynchronizować swoje ustawienia aplikacji i pulpitu na dowolnym urządzeniu podłączonym do Windows Live Cloud. Skończy się więc mozolne konfigurowanie komputerów czy przenoszenie dokumentów między PC-tami.

Wreszcie Windows 8 dostanie swój sklep z aplikacjami, tak jak to dziś mają smartfony. To już w ogóle zakończyć może erę pudełkowego oprogramowania. Dostarczanie aplikacji online, czy w formie do zainstalowania, czy jako usługi, może w erze Windows 8 być jedynym sposobem dystrybucji.

Internet Explorer 10

Od niedawna można ściągnąć z sieci testowe wersje Internet Explorera 10. Ta nowa wersja może na najbliższe lata wytyczyć standardy w tym, jak użytkownicy uzyskują dostęp do usług w chmurze. Najważniejsza jest daleko posunięta integracja przeglądarki z Windows, dzięki której wydajność IE10 ma być bezkonkurencyjna. Przeglądarka będzie miała pełny dostęp do sprzętowej akceleracji, nie tylko na komputerach PC, ale też urządzeniach z procesorami ARM.

Nie bez znaczenia jest też możliwość budowania rozbudowanych interfejsów. Nowy silnik renderujący IE10 pozwoli na wielokolumnowe układy stron, pozycjonowanie do siatki, gradienty i animacje.

Windows Phone 7 Mango

Niedawno pojawiła się aktualizacja dla Windows Phone 7, oznaczona jako „Mango”. Dzięki niej użytkownicy smartfonów z systemem Microsoftu mogą korzystać z sieciowego dysku SkyDrive oraz Office 365.

SkyDrive pozwala na przechowywanie w jednym miejscu zdjęć, mediów czy dokumentów Worda, Excela i PowerPointa, a także plików PDF, do których dostęp możliwy jest przez wygodny interfejs w HTML5. Z kolei integracja z Office 365 oznacza możliwość konfigurowania wszystkich ustawień pakietu biurowego w chmurze z telefonu czy edytowanie czy komentowanie dokumentów z równą łatwością z telefonu co z PC – a wszystkie wprowadzone zmiany będą automatycznie synchronizowane.

Użytkownicy platformy Lync na pewno ucieszą się też z w prowadzonego w Windows Phone 7 klienta tego komunikatora, który działa zarówno z wersją Lync Online jak i własnymi (on premise) instalacjami serwera.

Mango przynosi też lepszą integrację z Facebookiem, Twitterem i Live Messengerem. I wreszcie, last but not least, Internet Explorer 9, zastępuje Internet Explorera Mobile. Dzięki temu procesor graficzny w telefonie będzie dostępny dla przeglądarki, a to oznacza zwiększenie wydajności i przyjemności z używania mobilnych aplikacji.

Te wszystkie atrakcje pojawią się w naszych rękach już wkrótce – dla Was są szczególnie ważne, bo to dzięki nim osiągniecie wzrost produktywności i oszczędności na IT w waszych firmach. Tym, co stać będzie za nimi – hostowanymi usługami – zajmiemy się już w my, w Host Up.