Czy Windows Server spełnia wymogi, jakie stawiane są przed systemem operacyjnym dla biznesu?Dwoje pracowników Microsoftu, Mike van de Merwe i Manisha Patel rozpoczęli prace nad zebraniem informacji zwrotnej od firm korzystających z Windows Servera, aby dowiedzieć się, przed jakiego rodzaju wyzwaniami technologicznymi, biznesowymi i środowiskowymi stoją.

Question mark
Creative Commons License photo credit: the Italian voice

Według tego, co van de Merwe i Patel piszą na TechNecie, Microsoft chce ustalić przede wszystkim, co utrudnia klientom wdrażających Windows Server w oddziałach swoich firm zarządzanie infrastrukturą IT. Czy to sygnał, że nie każdej średniej wielkości firmie opłaca się utrzymywać w ten sposób swoją infrastrukturę?

Z badań dwójki pracowników Microsoftu wynika, że zidentyfikowali oni pięć kluczowych obszarów, w których klienci wyrazili swoje wątpliwości. Chodzi tu o:

  • Zwiększenie mobilności pracowników,
  • Pracę w warunkach coraz bardziej ograniczonych budżetów IT,
  • Przygotowanie procesów i polityk Disaster Recovery, w tym utrzymania kopii zapasowych,
  • Dostarczenie bezpiecznych i wysokodostępnych serwerowych systemów operacyjnych,
  • Zmniejszenie kosztów sprzętu i dostarczenie większej liczby łatwo zarządzanych usług.

Daje do myślenia to, że wskazane przez autorów 5 kluczowych obszarów, w których firmy napotykały problemy, to jednocześnie 5 obszarów, które można rozwiązać jednym posunięciem – przeniesieniem infrastruktury informatycznej firmy do zewnętrznego dostawcy. Zobaczcie zresztą sami:

  • Zwiększenie mobilności pracowników jest proste, gdy wykorzysta się zdalny dostęp przez smartfony do hostowanych platform, takich jak Exchange czy SharePoint,
  • Malejące budżety IT przestają być problemem, gdy koszt utrzymania biznesowych aplikacji firmy zostaje wielokrotnie obniżony poprzez ich przeniesienie do chmury obliczeniowej zewnętrznego dostawcy – zamiast ponosić duże, zmienne w czasie nakłady na własny sprzęt i administratorów, płacimy jedynie stały abonament,
  • Przygotowywanie polityki Disaster Recovery nie jest już potrzebne – firma oddając swoją infrastrukturę IT zewnętrznemu dostawcy, zrzuca na jego barki sprawy związane z budową klastrów serwerowych zapewniających odpowiedni failover, regularnych kopii zapasowych czy fizycznego zabezpieczenia serwerów,
  • Również znika kwestia zapewnienia dostępności i bezpieczeństwa systemów serwerowych. O te wszystkie kwestie związane z utrzymaniem loadbalancerów czy zabezpieczeniem serwerów fizycznych i wirtualnych przed malware i hakerami dba już ktoś inny,
  • Obniżenie kosztów sprzętu jest tu najbardziej oczywiste. Przenosząc infrastrukturę do zewnętrznego dostawcy, obniżacie go bowiem do zera.

Jeśli na wymienionych obszarach problemy napotykały średniej wielkości firmy, to pomyślcie, jak problematyczne muszą być te kwestie dla firm mniejszych, dysponujących jeszcze mniejszymi budżetami, pozbawionymi wydzielonych działów IT.

Może więc już czas naprawdę przenieść swój biznes w chmury?