Już znamy przyszłość popularnej marki Microsoft Office Communication. Nowe serwery i klienty (w tym wersja dla Maca) tego oprogramowania pojawią się już pod koniec 2010 roku. Pod nową jednak marką: będzie się teraz nazywał Lync. Czemu? Microsoft nie chce o tym rozmawiać.

Phone blocks
Creative Commons License photo credit: NathanReed

W rękach testujących od miesiąca jest już jednak Lync Server 2010 RC. Pakiet zawiera wersje Standard i Enterprise serwera, oraz klienta Lync 2010 (wszystko tylko w wersji 64-bit). W całości, podobnie jak OCS 2007, to kompletne rozwiązanie komunikacyjne, konferencyjne, zapewniające teleprezencję.

Microsoft chwali Lync Server jako pierwsze rozwiązanie, które zapewnia komunikację głosową na poziomie Enterprise (do tej pory niektórzy dostawcy hostingu oferowali jednak takie usługi na bazie elementów OCS 2007 połączonych z innym oprogramowaniem). Ma kompleksowo zastąpić prywatne centrale abonenckie (PBX), integrując różne sieci telefoniczne w obrębie przedsiębiorstwa.

Chwali się także uproszczonym zarządzaniem, które poprzez PowerShella pozwoli na spójną administrację Lyncem, Exchange, Active Directory i innymi produktami Microsoftu. Rzecznik firmy stwierdził, że „wiele jest usprawnień w całej linii produktów Lync, ale skupiliśmy się przede wszystkim na Lync Server 2010 Enterprise i Plus, oddzielając konferencje audio, wideo i web, dodając też nową funkcjonalność Enterprise Voice do licencji dostępowych CAL”.

Kiedy nowego Lynca dostaniemy w finalnej postaci? Wersje on-premise mają pojawić się jeszcze w tym roku. Będzie też dostępna wersja online, w chmurze, ale dopiero w 2011. Czy jednak warto je wybierać? Właśnie ujawniono ceny. Będą takie same jak w wypadku OCS 2007. Standardowa edycja kosztować ma 699 dolarów. Edycja Enterprise 3999 dolarów. Do tego dochodzą koszty licencji dostępowych (CAL) – Standardowa za 31 dolarów, a Enterprise i Plus 107 dolarów.

W tej sytuacji w wielu wypadkach bardziej się będzie opłacało wykupienie hostowanego pakietu Lync – hosterzy (w tym Host Up) przygotowują się do jego wprowadzenia wkrótce po opublikowaniu finalnej wersji. Na razie możecie sprawdzić możliwości Lynca sami – wersja RC dostępna jest na stronie http://www.microsoft.com/downloads/en/details.aspx?FamilyID=29366ba5-498f-4d21-bc3e-0b4e8ba58fb.