W Host Up mówimy często o rewolucji, jaką dla biznesu przynosi outsourcing firmowego IT, zastąpienie serwerów on-premise hostowanymi rozwiązaniami. Ale rewolucja dokonuje się też po drugiej stronie. Coraz częściej w firmach komputery PC zastępowane są w niektórych przynajmniej sprawach przez tablety. A najpopularniejszym tabletem niewątpliwie jest iPad firmy Apple. Czy włączenie iPada do firmowego SharePointa jest dobrym pomysłem?

iPad :)
Creative Commons License photo credit: Rego – d4u.hu

Do końca 2012 roku sprzedanych ma być ponad 100 mln tabletów – podaje Gartner. Znaczna część z nich pójdzie do biznesu. Czy możesz wykorzystać je do obsługi firmowych aplikacji?

Niestety, „prosto z pudełka” iPad z biznesową platformą pracy grupowej – powiedzmy Exchange 2010/SharePoint 2010 – działał za dobrze nie będzie. Użytkownicy, szczególnie ci nietechniczni, mogą szybko poczuć się zirytowani ograniczeniami, jakie narzuca im przeglądarka Safari. Problemem będzie:

  • brak możliwości wgrywania plików – zostaje tylko ich czytanie,
  • brak możliwości edytowania plików, SharePoint 2010 pozwala na to przez kontrolkę ActiveX, która w Safari nie działa,
  • brak widoku tablicy danych,
  • brak Silverlighta,
  • brak widoku Explorer (ponownie kontrolki ActiveX)
  • brak wsparcia dla InfoPath
  • brak edytora RichTextu

Na szczęście, jeśli Twoja firma wdraża szeroko zakrojoną mobilną strategię, może zaradzić tym ograniczeniom na dwa sposoby.

Pierwszy z nich to wykorzystanie aplikacji serwerowych z interfejsem w przeglądarce. Rozwiązania takie modyfikują opowiedzi serwera SharePoint, gdy wykryta zostanie mobilna przeglądarka i przesyłają odpowiednio zmodyfikowalny HTML, dostosowany do rozmiarów ekranu i możliwości urządzenia. Ta droga ma trzy główne zalety – obsługę wielu platform (nie tylko iPada), scentralizowaną instalację (nie trzeba nic zmieniać na urządzeniach użytkowników), i niskie koszty (łatwiej znaleźć programistów od serwerowych technologii i HTML/JavaScript niż programistów Objective-C – języka programowania dla iPada).

Druga droga to tworzenie aplikacji klienckich, działających na systemie iPada, Androidzie czy BlackBerry OS. Takie aplikacje są droższe do stworzenia, trzeba je oddzielnie tworzyć dla każdego urządzenia, ale mają swoje zalety – lepszy interfejs użytkownika, obsługę urządzeń takich jak kamery czy mikrofony, możliwość działania bez połączenia sieciowego i większą interoperacyjność między aplikacjami (można np. prowadzić pełny proces edycyjny na iPadzie).

To którą drogę wybierze Twoja firma zależy już od waszych indywidualnych potrzeb. Najważniejsze, że takie rozwiązania już istnieją.

Dla pierwszej strategii można wybrać wtyczkę SharePointa o nazwie Mobile Entree (http://www.mobileentree.com/) pozwalającą administratorom SharePointa na tworzenie zoptymalizowanych pod kątem ekranów dotykowych interfejsów.

Dla drugiej wybrać można program Moprise (http://www.moprise.com). Dostępny jest w wersji darmowej i płatnej. Darmowa pozwala na przeglądanie dokumentów SharePointa, płatna na ich wgrywanie i edycję w pakiecie Quickoffice. Kosztuje to 5 dolarów miesięcznie za użytkownika.