Najnowsza aktualizacja systemu operacyjnego iOS dla urządzeń mobilnych Apple’a przyniosła nieoczekiwane problemy. Użytkownicy korzystający z dostępnej przez skrzynkę Exchange poczty, kontaktów i kalendarzy mogą mieć problemy z synchronizacją swoich danych.

Playing REAL Miniature Golf
Creative Commons License photo credit: JD Hancock

W Sieci pojawiło się wiele doniesień o problemie od osób, które zaktualizowały oprogramowanie iPhone’ów do najnowszej wersji iOS4 – czyli systemu domyślnie instalowanego w najnowszej wersji smartfonu Apple’a – iPhone4.

Apple ogłosił, że „natychmiast po aktualizacji do iOS 4, niektórzy użytkownicy mogą zauważyć, że poczta Exchange, kontakty, kalendarze nie synchronizują się lub synchronizacja trwa bardzo powoli. Ponadto administratorzy Exchange Servera mogą zauważyć, że ich serwery działają powoli”.

Firma z Cupertino przygotowała jednak rozwiązanie. Pod adresem support.apple.com/kb/TS3398 można znaleźć artykuł opisujący problem, oraz łatkę dla oprogramowania telefonów, które wykazywałyby takie objawy.

Z kolei Microsoft sklasyfikował to jako problem występujący po stronie klienta, związany z aktualizacją oprogramowania iPhone’a do iOS4 i nie planuje ze swojej strony wydania łatki lub aktualizacji.

Chociaż serwery Microsoft Exchange w Host Up nie miały jeszcze tego problemu, problem może zakłócić wydajność systemów. Zapewniamy o proaktywnym monitorowaniu naszej infrastruktury.

W wypadku aktualizacji iPhone’a lub zakupu nowego urządzenia iPhone 4 KONIECZNE JEST zainstalowanie łatki dostępnej pod zamieszczonym wyżej linkiem. Niespełnienie tego warunku wiązać się będzie z niepełną synchronizacją ze skrzynką Exchange, co może spowodować problemy z jej wydajnością.