Internet Explorer 9, najnowsza przeglądarka internetowa firmy Microsoft, cieszy się rosnącą popularnością wśród Internautów. Do 7 lutego 2011 roku została pobrana ponad 23 miliony razy. Jej stabilność i szybkość działania są doceniane przez Internautów z całego świata. Są wśród nich nie tylko codzienni użytkownicy Internetu, ale również profesjonalni projektanci i twórcy stron internetowych, aplikacji oraz gier.

IE8
Creative Commons License photo credit: eyeliam

Z Internet Explorera 9 intensywnie korzystają również Polacy. Według ostatniego rankingu przeglądarek gemiusTraffic, IE 9 Beta zajął 15. miejsce wśród 21 przeglądarek objętych badaniem. Polacy byli też aktywni w zgłaszaniu uwag do wersji testowej najnowszego Internet Explorera. Tylko w czasie jednego konkursu „Bug Hunting” dla łowców poprawek, zorganizowanego przez portal IDG.pl, zgłosili ponad 800 sugestii i uwag.

Po raz pierwszy nowa aplikacja do surfowania po Sieci tworzona jest przy tak dużym zaangażowaniu społeczności internetowej. „Także dzięki jej zaangażowaniu Internet Explorer 9 może zyskać miano przeglądarki stworzonej w Internecie” – mówi Patryk Góralowski z firmy Microsoft. „Sieć jest tak różnorodnym i dynamicznym środowiskiem, że bez współpracy wszystkich środowisk tworzących Internet i korzystających z niego, nikt nie jest w stanie zebrać tylu cennych informacji nt. oczekiwanych narzędzi i rozwiązań, ergonomii interfejsu czy poprawiających funkcjonalność dodatków”.

Rośnie też coraz szybciej liczba portali, sklepów internetowych i serwisów społecznościowych, w pełni kompatybilnych z IE 9. Jest ich już ponad 900, a od samego początku są wśród nich takie strony jak Facebook, Amazon, Ebay, Twitter, Wall Street Journal czy CNN. Do tego grona trafiły także największe polskie portale, takie jak choćby Onet.pl czy Interia.pl.

„Przygotowaliśmy specjalny program, dzięki któremu webmasterzy i administratorzy stron internetowych mogą sprawdzać ich zgodność z IE 9, tak, aby w dniu premiery finalnej wersji nowej przeglądarki witryny działały bezbłędnie” – dodaje Patryk Góralowski. „Wystarczy się z nami skontaktować, a udzielimy niezbędnej pomocy, bez względu czy jest to duży portal, czy też np. niszowy sklep internetowy.

Już dziś Internet Explorer 9 jest według raportu firmy NSS Labs liderem pod względem wykrywania szkodliwego oprogramowania wśród przeglądarek internetowych. Twórcy IE9 stale rozwijają przeglądarkę i w wydanej niedawno wersji Release Candidate dodali funkcję Tracking Protection, która pozwala lepiej chronić dane osobowe podczas surfowania w Sieci. Wprowadzenia nowej funkcji jest efektem ścisłej współpracy między firmą Microsoft a Federalną Komisją Handlu (Federal Trade Commission) i odpowiedzią na postulaty komisji, kierowane do wszystkich twórców aplikacji i oprogramowania wykorzystywanego w Internecie. Ich celem jest zwiększenie poziomu ochrony prywatności i bezpieczeństwa.

Dzięki wykorzystaniu obsługi współczesnych standardów, takich jak HTML5 czy akceleracja sprzętowa, strony internetowe w coraz większym stopniu przypominają aplikacje komputerowe. W Internet Explorerze 9 internauci mogą korzystać m.in. z takich funkcji jak przypinanie witryny (pinned sites) do paska zadań czy z listy szybkiego dostępu (Jump Lists). Ta funkcja w stronach kompatybilnych z IE 9 i w systemach Windows 7 i Vista ułatwia szybki dostęp do często wykonywanych zadań. W przypadku przypiętych witryn z lista szybkiego dostępu, użytkownik może błyskawicznie tworzyć nowe wiadomości, sprawdzać skrzynkę odbiorczą, zmieniać stację muzyczną, przyjmować zaproszenie do kontaktów i przeglądać najnowsze informacje.

Pobierz Internet Explorera 9 Release Candidate ze strony: www.microsoft.com/poland/internetexplorer9.