Nie ma już żadnych usprawiedliwień dla firm, by trzymały się starego modelu IT, w którym zakupione w pudełkach oprogramowanie instalowało się na serwerach przedsiębiorstwa. Microsoft przedstawił właśnie chmurę Hyper-V Cloud, która uzupełnia dotychczasową ofertę nowoczesnych technologii hostingowych z Redmond – Windows Azure i Windows Azure Platform Appliance.

The Planet Data Center
Creative Commons License photo credit: The Planet

Hyper-V Cloud, którą podczas TechEd Europe 2010 przedstawił wiceprezes Microsoftu Brad Anderson, upraszcza budowanie i wdrażanie infrastruktury dla chmur prywatnych. W partnerstwie z Dellem, Fujitsu, Hitachi, HP, IBM i NEC stworzono rozwiązanie, które pozwoli klientom na korzystanie z zasobów Microsoftu i jego partnerów w dziedzinie hostingu, aby jak najszybciej i z jak najmniejszym ryzykiem uruchomić rozwiązania cloud computing.

Jak można się domyślać, Hyper-V Cloud bazuje na hiperwizorze Hyper-V, uruchomionym na systemie Windows Server 2008 R2. Całością steruje znane narzędzie – Microsoft System Center. Wspomniani partnerzy hardware’owi Microsoftu dostarczać będą do Hyper-V Cloud nie tylko certyfikowany sprzęt, ale też dodatkowe usługi.

Organizacje mogą wykorzystywać sprawdzone, przetestowane konfiguracje od Microsoftu i jego partnerów poprzez Hyper-V Cloud Fast Track Program. Obejmują one wszystkie aspekty budowania i wdrożenia prywatnej chmury – od wyboru serwerów po konfigurację pamięci masowych, nie zapominając przy tym o takich kwestiach jak sieć czy wirtualizacja.

Mniejsze firmy szczególnie powinna zainteresować wiadomość, że w ramach programu Hyper-V Cloud Service Provider Microsoft podpisał porozumienia z już 70 dostawcami usług na całym świecie, a ich liczba stale rośnie. Możliwe stanie się implementowanie prywatnych i publicznych chmur na potrzeby biznesowych klientów w atrakcyjnych kosztowo opcjach. Poprzez Microsoft Consulting Service software’owy gigant będzie udzielał porad, a nawet kompletnych ekspertyz w tej sprawie.

Najistotniejszą zaletą Hyper-V Cloud z punktu widzenia małych i średnich przedsiębiorstw jest łatwość, z jaką będą mogły do tej chmury przenieść swoje aplikacje pisane pod system Windows Server. Nie będą one wymagały daleko posuniętych modyfikacji, jak w wypadku aplikacji dla Windows Azure – publicznej chmury Microsoftu.

Więcej o Hyper-V Cloud na stronie http://www.microsoft.com/virtualization/en/us/hyperv-cloud-service-providers.aspx