Microsoft zdecydowanie zmierza w stronę hostowanych w chmurze usług IT i na tej drodze rzuca wyzwanie głównemu swojemu rywalowi w Internecie – firmie Google. Podczas wystąpienia na konferencji Open Door w Arabii Saudyjskiej Steve Ballmer stwierdził, że Microsoft już pokonał Google w jego własnej grze: swoim klientom oferuje doskonalsze technologie na bazie chmur.

Motion Blur Frozen
Creative Commons License photo credit: Mariano Kamp

W swojej wizji Microsoft rywalizuje z Google na dwóch obszarach – konsumerskim i biznesowym. W pierwszym z nich z Mountain View trwa zaciekła walka, jednak Microsoft zaczyna zdobywać, dzięki umowom partnerskim z firmami takimi jak Twitter czy Facebook, przewagę. Microsoft zaczyna dostarczać rzeczy, „które ludzie chcą dla osobistego e-maila, fotografii i pracy grupowej”.

Jednak dla biznesu Microsoft ma znacznie więcej do zaoferowania. To nie tylko zdanie Microsoftu – ostatnio korporacja ta zdobyła nowych, wielkich klientów – miasta Los Angeles i Nowy Jork. Tymczasem Google’owi zostało tylko zaskarżać rząd przed sądem o „faworyzowanie Microsoftu”, podczas gdy firma ta nawet nie zdecydowała się startować do przetargu.

Dlatego Microsoft pewny jest, że jego wizja chmury jest dla biznesu lepsza. „Jeśli spojrzymy na biznesową wersję chmury, to ma ona dwa komponenty. Tam mamy nasze Office 365, z którym próbuje konkurować Google, ale nawet nie są blisko” – powiedział Ballmer. „Brak im naszego doświadczenia, naszej liczby klientów, naszych możliwości, naszego bezpieczeństwa. Jak na to nie patrzeć, wyprzedzamy konkurencję” – dodał.

Tak samo Ballmer zbagatelizował znaczenie takich graczy jak VMware, IBM, Amazon czy Salesforce.com. Oferuje bowiem klientom nie tylko chmurę, ale rozwiązania hybrydowe i prywatne, pozwalające na wiele scenariuszy wdrożeń. „Nasi konkurenci mówią, byście się przenieśli w całości do chmury prywatnej, lub do chmury publicznej. Jednak prawda jest taka, że najlepsze strategie, strategie które pomagają w tworzeniu aplikacji o większej elastyczności, muszą wiązać się z modelem, który obejmuje obie formy chmury” – stwierdził Ballmer.

„IBM i VMware mówią, że pomogą wam zbudować prywatną chmurę od podstaw. My sprzedamy wam prywatną chmurę w pudełku. Z kolei Google, Salesforce i Amazon powiedzą, że wszystko musi pójść do chmury publicznej, co nie tylko nie ma sensu dla klientów rządowych, ale też dla wielu z sektora prywatnego, którzy utrzymują wrażliwe, kluczowe dane” – dodał dyrektor Microsoftu.