Jeśli dopiero rozpoczynacie działalność gospodarczą, Wasz budżet jest niemal na pewno ograniczony. Niezbędne początkowe inwestycje w oprogramowanie dla wszystkich działów firmy jeszcze bardziej zmniejszą startowe zasoby gotówki w waszej firmie. Co robić? Brać kredyt w banku, tylko po to, by kupić te wszystkie licencje na Office? Jest znacznie lepszy sposób.

42-18647749
Creative Commons License photo credit: gcoldironjr2003

Żyjemy w społeczeństwie, w którym oczekuje się, że płacenie za rzeczy przyniesie nam prawa własności do nich. Rozciągnęliśmy to założenie na oprogramowanie, filmy i inne media. Teraz jednak, gdy postęp nabiera niespotykanej wcześniej dynamiki, a tradycyjne metody dostarczania oprogramowania odchodzą do lamusa, oczekiwanie to ma coraz mniej sensu. Tak jak szukamy nowych, efektywniejszych metod przechowywania danych i uruchamiania biznesowych aplikacji, tak też szukamy rozwiązań, które są finansowo korzystniejsze.

Do takich rozwiązań należy dzierżawa oprogramowania, w której uzyskujecie prawo do legalnego jego używania w zamian za niewielką, comiesięczną opłatę. Decydując się na dzierżawę, od razu odnosicie następujące korzyści:

Dzierżawa pozwala nadążyć za postępem techniki

Jeśli Wasz biznes wiąże się z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii IT, to zapewne zdajecie sobie sprawę, jak szybkie jest tempo zmian w tej dziedzinie. Oprogramowanie sprzed dwóch-trzech lat jest już przestarzałe. Jeśli wciąż z niego korzystacie, ryzykujecie, że wyprzedzi was konkurencja, która właśnie zainwestowała w oprogramowanie w najnowszych wersjach. Czy jednak naprawdę ma sens co rok czy dwa wydawać pieniądze na nowe wersje używanych aplikacji?

Dzierżawiąc licencje macie gwarancję, że zawsze używacie najnowszych wersji oprogramowania, zaraz po ich wydaniu przez producenta. Dzięki temu pracownicy waszej firmy mogą w pełni rozwinąć swoje umiejętności, a całe przedsięwzięcie zmaksymalizować swój potencjał rynkowy.

Dzierżawa pozwala dostać więcej

Prawdopodobnie nie będzie Was na początku stać na to, by kupić pracownikom najlepsze oprogramowanie na rynku. Niektóre specjalistyczne programy, takie jak AutoCAD, to wydatki rzędu dziesiątek tysięcy złotych za jedno stanowisko. Jednak w modelu dzierżawionym nagle takie oprogramowanie staje się dostępne nawet dla dopiero rozpoczynających swoją działalność firm. Sprawia to, że pracownicy stają się bardziej produktywni, ich morale rośnie, a wizerunek firmy nabiera odcienia profesjonalizmu.

Dzierżawa uwalnia zasoby gotówki

Wydzierżawienie oprogramowania nie wymaga na początku wielkich nakładów. Płacąc comiesięcznie niewielką kwotę za dzierżawioną licencję, wynoszącą zwykle kilka procent jej rynkowej wartości, uwalniacie finansowe zasoby firmy, pozwalając Wam inwestować w inne dziedziny, kluczowe dla rozwoju przedsiębiorstwa.

Dzierżawa jest tańsza niż pożyczka

Oczywiście oprogramowanie można nabyć, biorąc pożyczkę w banku i spłacając później kolejne raty. W praktyce jednak koszty pożyczki znacznie podniosą – i tak wysoki – koszt oprogramowania. Co więcej, uzyskanie pożyczki dla rozpoczynającej swoją działalność firmy nie jest takie łatwe. Bank może oczekiwać nawet finansowej historii przedsiębiorstwa z nawet dwóch czy trzech lat, a czasem nawet żyrantów. Tymczasem dzierżawienie oprogramowania w praktyce obniża jego koszt, a pozyskanie w ten sposób licencji nie wymaga od Was podpisywania żadnych długoterminowych zobowiązań.

Dzierżawa jest atrakcyjniejsza dla księgowości

Regularne wydatki, jakie ponosicie na dzierżawę oprogramowania, łatwo będzie zaksięgować. Comiesięczne opłaty stanowią koszty Waszej firmy, i jako takie mogą być odpisane od podatku, miesiąc po miesiącu.

Jeśli więc jesteście w stanie zaakceptować nową rzeczywistość, w której nie istnieją już namacalne pudełka z oprogramowaniem, które trzeba kupować, amortyzować, później może odsprzedawać, a patrzycie na to, co naprawdę ważne – czyli wypracowywanie zysku przez firmę – dzierżawa jest dla Was najlepszym rozwiązaniem.